Featured post

Full list of 2013 AfricaMagic Viewers’ Choice Awards Nominations

AfricaMagic Viewers’ Choice Awards (AMVCAs) second edition’s nominations were announced  at an event held to celebrate AfricaMagic’s 10th Anniversary in Victoria Island, Lagos…

This year’s AfricaMagic Viewers’ Choice Awards (AMVCAs) has 27 categories in total—and out of the 27,  there are 9 categories where viewers will choose the winners through SMS or online voting…See list after cut..

BEST MAKE-UP ARTIST
Elayne Okaya – Nairobi Half Life
Olabimpe Cole – Lekki Wives
Alex Gakumo – Sumu La Penzi Episode 1 Season 1
Michael Wawuyo – The Felistas Fable
Rehema Samo – Siri Ya Mtungi
Israel Moses – A Wish
Rosemary Obika – Redemption

BEST COSTUME DESIGNER
Adeola Ramonu – Adebola  Omo Oba
Doreen Estazia Noni – Siri Ya Mtungi
Catherine Kibugi – Sumu La Penzi Episode 5
Ruth Ndulu Maingi – Lies That Bind Episode 2 Season 2
Chiemela Nwagboso – The Kingdom

BEST LIGHTING DESIGNER
Don Izuchukwu Anozie – Brother’s Keeper
Godwin Daniel – Living Funeral
Ifeoluwa Balogun – The Benjamins
Mohamed Zain – Nairobi Half Life
Eric  Aghimien – A Mile from Home

BEST VIDEO EDITOR
Ben Nugent & Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
Austin Faani Ikechukwu – Battle For Wealth
Shirley Frimpong-Manso – Contract
Chucks Madu Success – Oga On Top
Jack Esterhuizen – Love Games Episode 25

BEST SOUND EDITOR
Sola Awoponle – Ilari
Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
Jordan Riber – Siri Ya Mtungi
Carl Raccah – Journey to Self
Maurice Kings – Murder at Prime Suites
Paul Apel – Blue Flames

BEST ART DIRECTOR
Barbara Minishi – Nairobi Half Life
Ken Attoh & Shirley Frimpong-Manso – Contract
Shirley Frimpong-Manso – Adams Apples Miniseries Part 1 & 2
Kyle Quint – Siri Ya Mtungi
Frank Rajah Arase – The Price

BEST CINEMATOGRAPHER
James Michael Costello – Last Flight to Abuja
Christian Almesberger – Nairobi Half Life
Idhebor Kagho – Living Funeral
Imoh Umoren – Have A Nice Day
Themba Masondo – Taxi Ride

BEST WRITER (COMEDY)
Jigi Bello – Flower Girl
Jahmal Holland – Still Standing
Ohis Udofia – Kuti’s Career Palace
Patrick Onyeka – The Place
Seun Arowojolu – Squatterz

BEST WRITER (DRAMA)
Shirley Frimpong-Manso & Hertey Owusu – Contract
Patrick Yaadar & Andy Boyo     – Off The Hook
Akpor Kagho – Living Funeral
Fatima Jabbe – Battered
Pascal Amanfo – Single and Married

BEST INDIGENOUS LANGUAGE (HAUSA)
Yasin Auwal/Umar K/Mazugal – Wana Gari 1 & 2
Hafizu Bello – Bakin Kishi
Abba Muko Yakassai – Habib
Nasir Sa’ad Gwangwazo – Ruwan Jakara
Mikail I. Bin Hassan – Kurman Gari

BEST INDIGENOUS LANGUAGE (YORUBA)
Afeez Eniola – Arinnakore
Mercy Aigbe – Komfo
Abdulrasaq Abdullahi – Edidi
Olatunji Akeem Balogun – Aye Kooto
Olatunji Akeem Balogun – Mufu Olosa Oloko

BEST INDIGENOUS LANGUAGE (SWAHILI)
Edwin Maina Kariuki – Nairobi Half Life
Jordan Riber – Siri Ya Mtungi
Ann Hamberger – Nina
Njoki Muhoho – Mama Duka
Musa Venerable Mziba – Vagabond

BEST DOCUMENTARY
Dr Gilbert Chigbo – The Deadwood
Sonia Maingi – Tumanka Goes To School
Peter Murimi – Matatu: My Life, My Art
Peter Murimi – Guardians of the Wild
David Campbell – Shamba Shape Up

BEST SHORT FILM
Vincent Moloi – Berea
Amarachukwu Onoh – Mother Tongue
Amil Shivji – Shoeshine
Walter ‘Waltbanger’ Taylaur – The Wages
Enuma Chigbo – The Deadwood

BEST TELEVISION SERIES COMEDY / DRAMA
Grace Kahaki Munthali – Prem Episode 2
Catherine Phiri – Love Games Episode 6
John Riber – Siri Ya Mtungi
Paul Igwe – The Benjamins
Benson Akindeju – Nowhere To Be Found

BEST MOVIE DIRECTOR
Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
Tosh Gitonga – Nairobi Half Life
Shirley Frimpong-Manso – Contract
Udoka Oyeka – Living Funeral
Frank Rajah Arase – Price
Amil Shivji – Shoeshine

BEST MOVIE 2013
Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
Udoka Oyeka & Orode Ryan – Living Funeral
Shirley Frimpong-Manso, Yvonne Okoro & Ken Attoh – Contract
Michelle Bello – Flower Girl
James Omokwe – Awakening

Votable categories:

BEST NEW MEDIA – ONLINE VIDEO
Stacey Mc Dermott & Neville Ossai – Jungle Jewel: The Short Film
Mark Kaiyare – Deceit
Stanlee Ohikhuare – Kpians Premonition
Dorothy Ghettuba & Oyunga Pala – Next Big Host
Amarachukwu Onoh – Mother Tongue

BEST ACTOR IN A DRAMA
Juma Rajab Rashid – Siri Ya Mtungi
Majid Michel – Somewhere in Africa
Hlomla Dandala – Contract
Majid Michel – House of Gold
Tope Tedela – A Mile from Home

BEST ACTRESS IN A DRAMA
Stephanie Wilson – Living Funeral
Veronica Waceke – Higher Learning
Nse Ikpe-Etim – Journey To Self
Nkiru Sylvanus – Kiss And The Brides
Ivie Okujaye – The Volunteers

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA
Valerie Kimani – Higher Learning Episode 26 Season 3
Jazmyn Batchan – Still Standing
Liz Ameye – Living Funeral
Nancy Handabile – Love Games Episode 7
Tamara Eteimo – Desperate House Girls
Bikiya Graham-Douglas – Flower Girl

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA
David Mulwa – Higher Learning Episode 26 Season 3
Ian Mbugua – House of Lungula
Desmond Elliot – Finding Mercy
Bimbo Manuel – Torn
Chris Attoh – Flower Girl

BEST MOVIE (DRAMA)
Obi Emelonye – Last Flight to Abuja
Edwin Maina Kariuki – Nairobi Half Life
Udoka Oyeka & Orode Ryan – Living Funeral
Frank Rajah Arase – The Price
Frank Rajah Arase – Groom’s Bride
Chris Eneaji &  Jumafor Ajogwu – Murder at Prime Suites

BEST ACTOR IN A COMEDY
Hlomla Dandala – Contract
John Okafor – Return of Sheri Koko
Osita Iheme – The Hero
Osita Iheme – The Fighter
Chinedu Ikedieze – The Hero

BEST ACTRESS IN A COMEDY
Funke Akindele – The Fighter
Funke Akindele – The Hero
Funke Akindele – The Return Of Sheri Koko
Mary Ogbonna – Clinic Matters
Jackie Appiah – Cheaters
Yvonne Okoro – Contract

BEST MOVIE (COMEDY)
Uche Jumbo – Lies Men Tell
Shirley Frimpong-Manso, Yvonne Okoro & Ken Attoh – Contract
Elvis Chucks – A Wish
Martins Onyebuchi Onyemaobi – The Fighter
Martins Onyebuchi Onyemaobi – The Hero
You might also like:

Comments